17° Parçalı az bulutlu

Özel Çocuklara Özel Materyaller Karaman’da

Eğitim - 8 Şubat 2019 14:57 A A
Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ projesi kapsamında üretilen materyalleri taşıyan tır Karaman’a ulaştı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Müdürü Mevlüt Kuntoğlu projenin özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışması olduğunu ifade etti. Kuntoğlu, “Bakanlığımız Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ düşüncesiyle yola çıkılarak özel öğrencilerimize yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatılmıştı. Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okulların bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklarımız için materyaller üretildi. Üretilen bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmıştır” diye konuştu.

Projenin öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirmeyi hedeflediğini vurgulayan İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alındı. Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılmış ve 100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143 bin materyal seti hazırlandı. 6 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıtım faaliyeti gerçekleştirildi. Bu kapsamda törenle uğurlanan ve 81 ilde öğrenim gören özel çocuklarımızın okullarına gönderilmek üzere yola çıkan tır Karaman’a ulaştı. Tüm engelli öğrenciler için okullarımızı dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okullarımızın kapısını mutluluğa açmayı hedefleyen ve alanında ilk bu çalışmaya vesile olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi olmak üzere projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitim - 14:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.