17° Parçalı az bulutlu

MHP Adana İl Başkanlığı, İşe İade Davaları Açmaya Hazırlanıyor!

Gündem - 1 Temmuz 2019 14:00 A A
“CHP’li belediyeler kimsenin ekmeğiyle oynamayacak” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu’daki toplu işten çıkarmaların ardından, Adana’da da 456 kişinin işine son veren Başkan Zeydan Karalar’a sessiz kaldı. Komisyon kuran MHP Adana İl Başkanlığı, işe iade davaları açmaya hazırlanıyor.

‘SÖZÜNÜ TUTMAYAN ADAMA NAMERT DENİR’ DİYEN CHP LİDERİNİ SÖZÜNÜ TUTMAYA DAVET EDİYORUZ.

KILIÇDAROĞLU DUYDUN MU!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, seçim öncesi verdiği sözleri tutmak yerine, mesaisini yıllardır belediyede gece gündüz demeden çalışan personele ayırmış durumda. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde sırf ülkücü olduğu için 456 kişinin işine son verilirken, bu sayının 1700’leri bulacağı belirtiliyor. Adana’da sırf ülkücü olduğu için, Tebligat göndermeden ve ihbar süresi vermeden gerçekleştirilen ‘icraat’ı, belediye personeli, cep telefonuna SGK’dan gelen kısa mesajla öğrendi. Çalışanlar işe iade davası açmaya hazırlanıyor.

HANİ KİMSENİN EKMEĞİNDE GÖZÜNÜZ YOKTU

Bolu’da yaşanan toplu işçi çıkarmasının ardından, Adana’da da benzer durumun ortaya çıkması sonrası, sosyal medya üzerinden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bizim hiç kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Söz veriyorum, hiç bir CHP’li belediye, personelinin işine son vermeyecek. İşten çıkarılan gelsin beni bulsun” sözleri paylaşıldı. Adana’da, işten çıkarılanların yerine, CHP, HDP, ve İP destekli kişilerin yerleştirileceği konuşuluyor.

MHP, BÖLGEDEKİ AVUKATLARI GÖREVE ÇAĞIRDI

“Adana su ve kanalizasyon idaresi, hukuka aykırı gerekçelerle, birleşik cephe elemanlarına alan açmak için işçi kıyımına başladı, sırada 1700 kişi var” diyen, MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adana Barosuna kayıtlı milliyetçi-ülkücü avukat kardeşlerim, hak ve hukuka aykırı bir şekilde işine son verilen çalışanlara hukuki yardımda bulunun. Haksızlığa, keyfiliğe karşı idari ve adli yargıya başvurun” açıklamasını yaptı.

ADANA’NIN SORUNLARINI ARTTIRMA

MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, CHP’li Zeydan Karalar yönetimindeki Adana Büyükşehir Belediyesi, bağlı iştirakler ve ASKİ’den toplu işçi çıkarılmasına tepki gösterdi. Söz konusu tenkisat uygulamasının Adana’ya yeni işsizler ekleyeceğine dikkat çeken Avcı, Adana’nın var olan sorunlarını artırmanın kimseye yarar sağlamayacağını söyledi.

“DAĞ FARE DOĞURDU”

Bünyamin Avcı, soruna ilişkin açıklamasında şunları ifade etti: “Maalesef dağ fare doğurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni yönetme yetkisini alan CHP zihniyeti, ‘Borcumuz çok, hizmet yapamayız’ bahanesine sığınarak büyük hayal kırıklığı yaşattı. Önceki dönemde inşasına başlanan yollar, kavşaklar, köprüler, tüm yatırımlar yarım bırakıldı. Adana sivrisinek istilasına terk edildi. Şimdi de işçi kıyımına başlandı.”

“EMEK, ALIN TERİ, SEVGİ, BARIŞ EDEBİYATI”…

Başkan Avcı “Emek ve alın teri edebiyatıyla, sevgi, barış, kardeşlik sloganlarıyla işbaşına gelen Sayın Zeydan Karalar’ın akılda kalacak en önemli ilk icraatı, ne acıdır ki işçi kıyımı olmuştur. Sadece Büyükşehir Belediyesi’nde değil, hiç bir kurumda çalışmadan maaş alanları tasvip etmedik, edemeyiz. Bu durumda olan kim varsa temizlensin, ama emeğiyle ekmeğini kazanan insanların sokağa atılmasına rızamız yoktur.” ifadesini kullandı.

“ÇIKARILAN İŞÇİLER, İŞLERİNE İADE EDİLMELİDİR”

Avcı “CHP’li Sayın Zeydan Karalar, ‘Alın teri ve emek en kutsal değerdir. Mutlaka hak ettiği karşılığı bulması gerekir’ söyleminden, alın terini ve emeği yok sayan bir noktaya gelmemelidir. ‘Hiçbir kardeşimizi işten atmayacağım’ diyen Zeydan Karalar’ın binlerce çocuğu, evine ekmek bekleyen anneleri açlığa, sefalete mahkûm etmemelidir. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun dilinden ‘Kimsenin aşıyla işiyle uğraşmayacağız. Herkesin işi herkesin aşı olacak’ diyen CHP, Adana’da işçilerin ekmeğine göz dikmemelidir.” çağrısı yaptı.

HUKUK KOMİSYONU KURULDU

MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı “Partili-partisiz demeden, siyasi tercihine, dünya görüşüne bakmadan mağdur işçilerin sonuna kadar yanlarındayız. Adana; çocukların ellerinden ekmekleri alınarak değil, ancak üreterek kalkınır.” şeklinde konuştu. Avcı, diğer taraftan, çıkarılan işçilerin haklarını hukuki zeminde savunmak için hukuk komisyonu oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

MHP’Lİ HÜSEYİN SÖZLÜ’NÜN FARKI

2014-2019 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Sözlü, göreve ilk geldiği andan bıraktığı ana kadar, personeli partisine göre ayırmamış, Adana’da kurumlar arası huzur ve iletişimi en üst düzeyde tutmuştu. Hatta, “Altın Koza”da Yılmaz Güney’in kardeşi Yaşar Pütün’le çalışmayı tercih etmişti. CHP’li Başkan Karalar ise, mazbatasını aldıktan sonra ilk işi, Pütün ile iletişim dahi kurmadan onu belediyeden kovmak oldu.

DESTEKLEDİYSEN İŞE ALINDIN!

2016 yılında öldürülen YPG’li Fatma Eylem Ataş’ın cenazesine, PKK paçavralarıyla donatılan bir araç tahsis eden Zeydan Karalar, CHP’nin nefret söylemini daha önce itiraf etmişti. HDP ve İP’in destekleriyle seçimleri kazanan Karalar, bir televizyon kanalında işe alma kriterleri sorulması üzerine, “Yalan mı söyleyeyim. CHP’nin belediye başkanıysam, AK Partili bir adamı asla işe almam. ” diyerek, belediyecilik anlayışını da ortaya koymuştu.

Gündem - 14:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.