17° Parçalı az bulutlu

Mahkeme ‘dur’ dedi: Yetki Başkana Ait!

Karaman - 27 Haziran 2019 14:37 A A
Bakanlık Belediye Başkanlarının Yetkilerini Ellerinden Almaya Çalıştı, Mahkeme ‘Yasaya Aykırı’ Dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın BELKO şirketine yaptığı atamanın, bakanlık genelgesi gerekçesiyle tescil edilmemesi işlemi mahkeme tarafından yasaya aykırı bulundu.

Karar onanırsa atama yetkisinin belediye meclislerine devredilmesine kararı iptal edilecek. Kararın ardından Halk Ekmek de dava açmaya hazırlanıyor.

Yargıya taşınan olayda Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, tüm belediye başkanlarını yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, mahkeme “Yasal bir düzenleme genelge ile ortadan kaldırılamaz. Ticaret Sicil Müdürlüğü, bakanlık genelgesinden önce kanun hükümleri ile bağlıdır” dedi ve Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün tescil işlemini yapmamasını yasaya aykırı buldu.

Mahkeme kararıyla BELKO Yönetim Kurulu koltuğuna oturan Kerim Yılmaz açıklama yaptı. Belediye şirketlerinin, özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterdiğini hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Türk Ticaret Kanunu’na tabidir. Kanun’da şirket genel kurullarının nasıl yapılacağı açıktır. Mansur Yavaş yönetimi, tamamen yasaya uygun bir şekilde genel kurulları yapmıştır. Ancak, 25 yıldır yapılan Büyükşehir Belediye Başkanına ait olan atama yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 Mayıs 2019’da yayınladığı bir genelgeyle engellemiştir. BELKO Şirketi olarak açtığımız dava lehimize sonuçlanmıştır. Mahkeme, yasal yetkinin Büyükşehir Belediye Başkanı’na ait olduğuna karar verdi. Yasa dışı engellemeler, Ankara halkının aleyhine sonuçlar doğurur. Karara itiraz edildiği için dosya şu an İstinaf Mahkemelerinde. Kararın icrası için kesinleşmesi de zorunlu değildir.”

Geçtiğimiz günlerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir belediye işletmesi olan Halk Ekmek’e atadığı yönetim kurulu, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmadı. Buna gerekçe olarak da yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınladığı genelge gösterildi.

BELKO hakkında verilen karar sonrası, Halk Ekmek de dava açmaya hazırlanıyor. İstinaf Mahkemesi’nden BELKO hakkında verilecek karar merakla bekleniyor. İstinaf Mahkemesi, yerel mahkeme kararını onarsa belediye başkanlarının kullandığı yetki Belediye Meclisi’ne devredilemeyecek.

Karaman - 14:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.