17° Parçalı az bulutlu

Karaman Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Özyaşar Uyardı

Karaman - 22 Haziran 2019 18:19 A A
Karaman Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı; Uzm. Dr Mehmet Özyaşar kalp damar hastalıklarından korunmak için sosyal medya’dan açıklamalarda bulundu.

Özyaşar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

– Değerli Karamanlılar, büyüklerim, küçüklerim, sevgili gençler;
– Sağlık sorunlarımızın altta yatan nedenlerini bilimsel olarak uzun uzun anlatabiliriz.
– Ancak kalp damar hastalıklarından korunmak için birkaç sırlı kelime var. 
– Sigarayı bırakın, 
– İdeal kilonuzu koruyun, ideal kilonuz boy ölçünüzün ortalama olarak son iki hanesi +/- 5 kg dır. Örneğin 165 cm boyunda iseniz ideal kilonuz ortalama 60-70 kg arasında olmalıdır. 
– Spor yapabilenler için haftada en az 3 kez 45 dk yapılacak profesyonel egzersizler düzenli yapıldığında son derece yararlıdır. 
– Düzenli spor yapamayanlar haftada en az 5 kez 3-5 km veya günde 10000 adım tempolu yürüyüş yapmaları önerilir. 
– Ne yediğimiz son derece önemlidir. Gıdalarımızdan mümkünse yağlı kırmızı et, hamur işleri, tatlıları azaltıp, sulu ve zeytinyağlı, az yağlı ve haşlanmış tavuk-balık-kırmızı et, bol sebzeyi tercih edelim.
– Ekmek ve salçalarımız son zamanlarda biraz düzelmekle birlikte çok tuz içeriyor. Unutmayın sağlıklı bir insanın bile günlük tuz ihtiyacı 6 gr yani küçük bir çay kaşığı kadardır. Kalp damar hastalığı ve hipertansiyonu olanlarda bunun yarısı kadar tuz alımı yeterlidir. Bu da günlük alınan gıdalarda doğal olarak bulunabilir. Damak tadını az tuz kullanımına göre alıştıralım. 
– Unutmayınız ilaç tedavileri hastalarımızın sorunlarını çözmek veya şikayetlerini azaltmak, bazen de sağ kalımı arttırmayı hedefler. Öncelikle korunmak esastır.
– İnsan aynı zamanda ruh sağlığını da gözden geçirmelidir. Çevremize ilgimizi, sosyal yardımlarımızı, sevgimizi herşeye rağmen kaybetmeyelim.
– Herkes için her gün en az bir iyilik yapmaya çalışan, benliğini kötü düşüncelerden uzak tutmaya çalışan insan ruhunu adeta şarj ettiğini fark edecektir. 
– Selam ve sağlıcakla kalın…
– Karaman Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzm. Dr. MEHMET ÖZYAŞAR

Karaman - 18:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.