17° Parçalı az bulutlu

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Gündem - 23 Ocak 2019 15:52 A A

Usta oyuncu Ayşen Gruda, 74 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda, Kağıthane Derindere Hastanesi’nde pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

Ünlü sanatçının tedavi gördüğü hastaneden açıklama yapıldı. Açıklamada sanatçının 1.5 yıldır kanser tedavisiyle mücadele verdiği hatırlatıldı.

ZİNCİRLİKUYU’DA TOPRAĞA VERİLECEK

Ayşen Gruda’nın torunu da cenazenin cuma günü öğle namazına müteakiben kılınacağını ve sanatçının Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceğini belirtti.

AYŞEN GRUDA KİMDİR

Türk sineması ve tiyatrosunun Domates Güzeli lakaplı oyuncusu Ayşen Gruda, 30 Kasım1945 tarihinde, Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak, İstanbul Yeşilköy’de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu.

Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı.

İLK ROLÜNÜ 1962’DE CANLANDIRDI

Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında Kongre Eğleniyor adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı Domates Güzeli Nahide Şerbet karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü. Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

ROL ALDIĞI FİLMLER

Ayşen Gruda; Deve Kuşu Kabare, Hababam Sınıfı Müzikali, Yedi Kocalı Hürmüz gibi ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı. 2014 yılında pek Yakında adlı sinema filminde rol aldı.​

Gündem - 15:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.