17° Parçalı az bulutlu

Seyit Osman Sevimli

- 6 Ekim 2021 11:41 A A

21 Şubat 1952‘de Karaman‘ın Eğilmez Köyü‘nde doğdu. Babası Hasan Ali, annesi Hatice Dudu‘dur.

Karaman İstiklal İlkokulu‘ndan mezun olup, Konya İmam Hatip Okulu‘na başlamıştır. Ancak 1969 yılında tasdikname ile Karaman Endüstri Meslek Lisesi‘ne geçmiş ve 1972 yılında lise öğrenimini tamamlamıştır.

Aynı yıl Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu‘na başlamış, 1978‘de Makine Mühendisi olarak mezun olmuştur. İş hayatına özel bir şirkette başlamış iki yıl çalıştıktan sonra vatani görevini yerine getirmek üzere Ağustos 1980‘de yedek subay öğrencisi olarak askere alınmıştır.

Terhis olduktan sonra Karaman‘da, Karaman Yem ve Un Gıda Sanayi Ticaret Anonim şirketi‘nde Makine Mühendisi olarak işe başlamıştır. Daha sonra işletme müdürü olan Sevimli, XIX. Dönem TBMM seçimlerine Refah Partisi listesinden Karaman Milletvekili adayı olarak girmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan, nam-ı diğer “Koca Osman”  Karaman‘ın ilk milletvekillerindendir.

Osman Sevimli 1992‘de Milliyetçi Çalışma Partisi‘ne, 1993‘te de Milliyetçi Hareket Partisi‘ne katılmıştır. Osman Sevimli, TBMM XIX. Yasama Dönemi‘nde yirmi altı kez konuşma yapmak üzere söz almış, sekiz kez sözlü soru önergesi vermiş, on kez ilgili bakanların cevaplaması üzerine yazılı soru önergesi sunmuş, bir meclis araştırma önergesi vermiştir. Ayrıca 23 Mart 1994‘te Karaman ili ve ilçelerinin kalkınmada 1. Derecede öncelikli yöre kapsamına alınmasına dair kanun teklifi sunmuştur. Osman Sevimli mecliste kurulan Dilekçe Komisyonu üyeleri arasında yer almıştır.

24 Aralık 1995‘te yapılan TBMM XX. Dönem genel seçimlerinde Seyit Osman Sevimli yeniden MHP‘den Karaman adayı gösterilmiş ancak milletvekili seçilmek için yeterli oyu alamamıştır.

Seçim sonrasında Karaman‘da yaşamını sürdürmüş, bir süre sonra İzmir‘de yaşamaya başlamıştır.

Bu BİYOGRAFİ Her platform’da Kaynak göstermeden kullanılabilir.

- 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.